Keskiviikkona 19. helmikuuta päivä alkaa Kajaanissa tarkastuskäynnillä Kainuun prikaatiin, jossa presidentti Stubb tutustuu varusmieskoulutukseen sekä seuraa muun muassa taistelu- ja hiihtokoulutusta.
Kainuun prikaatista presidentti siirtyy Seminaarin koululle, jossa ohjelmassa on oppilaiden tapaamista sekä tutustumista koulun toimintaan ja kaksikieliseen opetukseen englanniksi ja suomeksi.
Vierailu Kajaanissa jatkuu avoimella yleisötilaisuudella kongressi- ja kulttuurikeskus Kaukametsässä klo 14.30. Tilaisuus järjestetään Kaukametsän salissa, ja sitä voi seurata myös striiminä Kajaanin kaupungin verkkosivuilta löytyvästä linkistä. Kaukametsän ovet avautuvat tuntia ennen tilaisuuden alkua.
Yleisötilaisuuden jälkeen presidentti vierailee vuoden urheiluseuraksi valitun Kajaani Gymnasticsin harjoittelusalilla. Vuoden urheiluseura luo yhteisöllisyyttä yli erilaisten rajojen kuten osallistujia sekoittavissa treenipäivissä.
Päivän päätteeksi presidentti vierailee datakeskus CSC:ssä ja tutustuu LUMI-supertietokoneeseen. Supertietokoneen avulla tehdään suomalaista ja eurooppalaista huippututkimusta.
Lue lisää Kainuun vierailusta: presidentti.fi